Jak mít nastavenou hlasitost?

Zvuková hladina označovaná na mixážních pultech a kontrolerech jako 0dB je maximální hlasitost čistého zvuku. Tuto výstupní hladinu byste měli maximálně dodržovat nejen na USB Decku (vstupu Line nebo Phono), ale i na samotném výstupu Master.

Pokud máte moc silný signál do vstupu, tak je řešením softwarová úprava např. Rekordbox DJ, Traktor a další. Dokáží nastavit utlumení zvukového signálu do daného vstupu. 0dB je maximální úroveň hlasitosti bez zvukového zkreslení.

Bohužel nám to právě třeba i Pioneer DJ na své promo fotce ukazuje špatně, protože jim jde o jediný efekt, aby celý kontroler svítil pokud možno co nejvíce.

Obzvláště opatrný by měl být DJ při přechodu nebo třeba použití barevných efektu Filter a Noise, kde na velkém PA, ať už ve větším klubu, na festivalu nebo velké firemní akci mohou jít do publika sluchově nepříjemné frekvence. DJ by si měl hlídat při přechodech i celkovou hlasitost z Masteru, aby zbytečně nenavyšoval hlasitost při samotném přechodu a přitom samotné tracky byly tišší, než právě zmíněné přechody.

Klasický špatným příkladem je nastavený gain pro ovládání hlasitosti, že LED diody ukazují až červenou úroveň např. +10dB a Master je poté ultumen na pozici 12ti hodin, aby byla hlasitost z Masteru do 0dB. V tomto případě totiž dochází k absolutně zbytečnému zvukovému zkreslení signálu (tracku).

Základem je tedy dodržovat 0dB jako maximální hranici na jednotlivém vstupu a to stejné platí i výstup Master.